Prästlönetillgångarna driver på för Gotlands största vindkraftspark

Vid Torrlösa kyrka i Lunds stift har det länge stått vindkraftsverk på mark som arrenderas ut av kyrkan. Nu vill egendomsnämnden i Visby stift, där Gunnar Lindby är ordförande, göra samma sak. Foto: Pontus Tideman, Linda May Dahlström

Gotlands största vindkraftverkspark på land kan komma att byggas på prästlönetillgångarnas mark. Egendomsnämnden vill vara delaktiga i omställning till fossilfri energi, men kritiker menar att parken kommer förstöra landskapets kulturhistoriska värde. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration