2022: Staten stod för halva kyrkunderhållet

Högalidskyrkan i Stockholm är en av många som har renoverats med stöd från den kyrkoantikvariska ersättningen som staten delar ut till Svenska kyrkan. Ansökningarna till ersättningen var 2022 930 miljoner kronor, berättar Adam Ekberg, kulturarvshandläggare på kyrkokansliet. Foto: Gustav Hellsing, Marcus Gustafsson

Förra året ansökte för­samlingarna om 930 ­miljoner kronor i kyrkoantikvarisk ersättning, mer än dubbelt så mycket som staten ger. Det visar den årliga ­rapporten om den kyrkoantikvariska ersättningen.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration