Nyhet
Regeringen satsar 13 miljoner på romsk integrering
Idag fredag firas romernas internationella dag runt om i Europa och i hela världen. Den firas i flera kyrkor i Sverige och på Forum för levande historia i Stockholm. Regeringen firar dagen med att lova 13 miljoner per år de närmaste fyra åren för romsk inkludering.
Det är kultur och demokratiminister Alice Bah Kuhnke som berättar om regeringens satsning i en debattartikel i tidningen Metro. Hon skriver att "statsminister Stefan Löfven i regeringsförklaringen har varit väldigt tydlig att antiziganism, , antisemitism, islamofobi och afrofobi inte ska ha plats i vårt samhälle. Det är första gången begreppet "antiziganism" och därmed romernas situation i Sverige nämns i en regeringsförklaring."
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP