Nyhet
Samkönade äktenskap minskar självmordsförsök
I takt med att samkönade äktenskap har tillåtits i amerikanska delstater har antalet självmordsförsök minskat bland high school-studenter — speciellt homo- och bisexuella ungdomar. Det kan handla om hela 134 000 färre självmordsförsök per år, enligt en uppskattning från forskarna som hittat sambandet.
- Det vi kan lära oss av den här studien är att symbolvärdet av sådana här saker som lagstiftning kanske är bra mycket större än vad man tänker i vardagen, säger Carina Hellgren, docent i hälsopsykologi vid Karolinska Institutet och i dag verksam vid Universitets- och högskolerådet.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP