SD-debattörer: Biskopar kan starta egen "regnbågsreligion"

Sverigedemokraterna

I debattartikeln i Expressen lyfter sverigedemokraterna att alla, oavsett sexuell läggning, är välkomna i kyrkan och att det finns ordningar i Svenska kyrkan som säkerställer att alla samkönade par som vill vigas i kyrkan, kan göra det. Foto: Vilhelm Stokstad/TT, Marcus Gustafsson

Fem företrädare för Sverigedemokraterna tycker att de biskopar som inte vill prästviga de prästkandidater som säger nej till att viga par av samma kön “agerar politiskt korrekta kommunikatörer för vänsterliberala politiska intressen”.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration