Nyhet
Storkyrkans domkyrkoorganist går i pension med stjärnglans
Efter 44 år som domkyrkoorganist och körledare lämnar Gustaf Sjökvist sin tjänst i Storkyrkan i Stockholm, och går i pension. Han gör det med att ge två stora konserter de nu kommande två helgerna. Repertoaren och de medverkande speglar ett långt liv i musikens tjänst med allt från opera- till jazzstjärnor.
Den första konserten ges nu på söndag den 8 maj. Späckad med artister och med kungligheter som hedersgäster. Ann Sofie von Otter, Bengan Jansson, Nils Landgren, Jeanette Köhn, och Mikael Wiehe är några av de som medverkar. Alla ställer upp gratis till förmån för Childhood, en organisation som arbetar för barnens rätt och som ligger Gustaf Sjökvist varmt om hjärtat och som han skänker alla intäkter till.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP