Kyrkogården skadad - men Åre kyrka klarade stormen Hans

Marken runt kyrkan i Åre fick känna av det höga vattenflödet som orsakade stora skador i byn. Foto: Phär Karpas, Åre församling. Små bilder: Marlene Wikström, (foto: Maria Eddebo Persson) samt fastighetssamordnare i Härnösands stift och Anders Engström Kyrkans försäkring. (Foto: Mikael M Johansson) 

Storm som innebär stigande vattenflöden, blixtnedslag och blåst kan orsaka skador på kyrkor och andra lokaler. Marken runt Åre kyrka är en av de platser som i dagarna har fått ta konsekvenser av stormen Hans.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration