Avsatte biskopen på plats efter 65 år – tavlan ­gjorde biskops­kedjan hel

"Farfar var utnämnd, tillträdd, vigd och tjänsteförrättande biskop. Jag är så glad över att tavlan kommit på plats.", säger Bertil Helander, här tillsammans med tavlans initiativtagare, biskop Johan Dalman. Foto: Mikael M Johansson

Rakryggad och gladlynt. Så minns prästen Bertil Helander sin farfar, epicentrum för en av förra seklets största rättsprocesser, Helanderaffären.

Efter decennier av offentlig glömska målades Dick Helanders porträtt härom året. Kyrkans Tidning sammanförde Bertil Helander med porträttets initiativtagare Johan Dalman för ett samtal om biskopen som avsattes.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration