"Jätteviktigt att man ska få leva i frihet, trygghet och säkerhet"

Svenska kyrkan har varit en viktig aktör under MR-dagarna i många år, som 2012 på Svenska mässan i Göteborg, när temat var "Vem har rätt till rättigheter?". I år, när arrangemanget håller till på Conventum i Örebro är Elna Wahlgren Lundqvist en av de som planerat Svenska kyrkans medvekan. Foto: Christina Larsson, Gustaf Hellsing 

Svenska kyrkan är med och arrangerar Nordens största forum för mänskliga rättigheter. "Det är jätteviktigt att man ska få leva i frihet, trygghet och säkerhet." säger Elna Wahlgren Lundqvist, som arbetar med Svenska kyrkans medverkan.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration