Uppmaning från socialdemokratisk kyrkopolitiker väcker ilska

Namninsamlingar till stöd för biskop Eva Nordung Byström i Härnösand ska inte skrivas på, varken av förtroendevalda eller församlingar, uppmanar Kenneth Norberg (S), stiftsstyrelsens förste vice ordförande.

Kenneth Norberg, förste vice ordförande i stiftsstyrelsen i Härnösand (S), uppmanar sina partikamrater inom Svenska kyrkan att inte skriva på namnlistor till stöd för biskopen. Uppmaningen har väckt reaktioner.

Margareta Winberg, kyrkopolitiker (S) på samtliga nivåer i Svenska kyrkan, tycker inte att det råder någon tystnadskultur i stiftet. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration