Nyhet
Uppmärksammad biskopsvigning i Finland
På söndag vigs den första kvinnan till biskop i Finska kyrkan. Irja Askola, 57, blir då biskop av Helsingfors.
Festmässan i Helsingfors domkyrka, förrättas av ärkebiskop Kari Mäkinen, och direktsänds i radio och tv.
Också biskoparna Lennart Koskinen och Tuulikki Koivunen Bylund från Sverige och lutherska biskopar från andra nordiska länder medverkar, liksom representanter från den Anglikanska kyrkan i Irland och England samt från den tyska evangeliska kyrkan.
Det är en uppmärksammad biskop som nu mottar biskopsinsignierna. Biskopsämbetet öppnades visserligen för kvinnor redan 1991, men först nu har alltså en kvinna valts. Irja Askola, som efterträder Eero Huovinen som går i pension, var också en av de första kvinnliga prästerna i Finlands evanglisk-lutherska kyrka.
Fortfarande finns ett starkt kvinnoprästmotstånd inom Finska kyrkan. Men biskop Irja lovar att också de mer konservativa prästerna ska få höras.
- Jag hoppas att vi hittar samtalsforum där vi kan lyssna och föra samtal med respekt, sa Askola nyligen i en radiointervju.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP