Nyhet

Uppsala bjuder ungdomar på fotboll

Svenska kyrkan i Uppsala ger alla högstadieelever fri entré till Uppsalalaget Sirius hemmamatcher. Sirius ska i utbyte bland annat gå över till rättvisemärkta bollar.

– Vi tycker det är jätteroligt att Svenska kyrkan vill samarbeta. Men det är viktigt att poängtera att detta gäller alla ungdomar, även de som är muslimer till exempel, säger Casper Verner-Carlsson, marknadschef på IK Sirius.

Han menar att ett samarbete med kyrkan är särskilt intressant eftersom fotbollslaget och kyrkan har liknande värderingar.

– Det handlar om att skapa en vettig fritid och ett bra kamratskap. Om detta faller väl ut kanske det blir mer samarbete.

I första skedet går samarbetet ut på att Svenska kyrkan ger ungdomarna fri entré och finns på plats på arenan. Det fria årskortet kommer att kunna laddas ner i mobilen.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP