Nyhet

Varning för samarbete med ryskvänligt kloster

Personer med anknytning till ett belarusiskt kloster i Minsk är på besök i Sverige för att sälja hantverk. Nu varnas  församlingar från att bjuda in dem eftersom de anses samarbeta med den ryska staten.

Svenska kyrkan har gått ut med en avrådan om att bjuda in representanter från klostret St Elisabeth i Belarus (Vitryssland)
Publicerad Senast uppdaterad

- De stödjer den ryska regimen indirekt och vi vill inte medverka det, säger Lisa-Gun Bernerstedt, chef för civil beredskap på Svenska kyrkan, till  P4 Stockholm.

Svenska kyrkan har gått ut med en avrådan om att bjuda in representanter från klostret St Elisabeth i Belarus (Vitryssland). Detta sedan det framkommit att de varit i Tibble kyrka i Täby för att sälja hantverksprodukter som askar och vantar. De har också varit på plats i församlingen tidigare år. 

Paket till soldater

Volontärsystrar från Elisabethklostret utanför Minsk i Vitryssland, grundat 1996, reser varje år runt i kyrkor och på marknader i Europa för att samla in pengar.
Handmålad keramik från klostret. Bild från ett reportage 2018.

Stark kritik mot samröret med klostret har bland annat kommit från demokratirörelsen Belarusiska folkambassaden i Sverige. 

– Efter Rysslands invasion av Ukraina öppnades helvetets portar. Klostret gick helt in med hat mot Ukraina. De samlade in paket till ryska soldater och de var involverade i hanteringen av kidnappade ukrainska barn, sade Inga-Lina Lindqvist, som är volontär i Belarusiska folkambassaden i Sverige, till Kyrkans Tidning tidigare i veckan. 

Enligt uppgift ska  Belarus president Aleksandr Lukasjenko  besökt klostret ett flertal gånger och bland annat tackat för arbetet med att hjälpa ryska soldater vid fronten.

Stödjer ryska soldater

I avrådan till församlingarna står bland annat att klostrets inkomster används för att stödja Rysslands invasion i Ukraina och att det har nära kontakt med ryska staten.

Representanter för klostret har under många år besökt Täby församling för att sälja produkter. Kyrkoherde Michael Öjermo har den senaste veckan fått svara på många frågor från journalister om dessa besök.

- Jag har nu fått information från Belarusiska folkambassaden i Sverige. Jag har kommit fram till att vi inte längre kan fortsätta, säger han till Kyrkans Tidning.

Tror inte de är spioner

I en intervju med TV4 pekar Jörgen Holmlund, lärare i underrättelseanalys på Försvarshögskolan, ut sällskapet från klostret som spioner. Han tror att hantverksförsäljningen enbart är en täckmantel för att inhämta information om det civila och militära försvaret. Michael Öjermo avvisar bestämt sådana spekulationer.

- De har uppehållit sig lagligt i Sverige och i andra europeiska länder. De är fyra lite lustigt klädda kvinnor med en manlig chaufför. Spioner kommer inte in i landet på det sättet, säger han.

Så här i efterhand, kunde ni gjort något annorlunda?

- Jag var med när det kom präster på besök från DDR. Om det var tre präster visste man att en var från Stasi och två var riktiga. Jag har alltid trott på att kontakter är bättre än inga kontakter alls. När vi pratat med dem om Rysslands folkrättsvidriga invasion så har de svarat att det inte är samma bild som de fått. Men jag tror ändå sådana små vardagliga kontakter kan bidra till en förändrad världsbild.

Flera församlingar

Svenska kyrkan vet inte hur många svenska församlingar som haft samarbete med klostret, men Lisa-Gun Bernerstedt gissar, enligt TT, på 10–20 stycken, under flera år tillbaka. 

Enligt ett reportage i Kyrkans Tidning från 2018 är det volontärsystrar, inte nunnor,  från klostret som reser runt i Europa och säljer produkter som tillverkas i ett stort antal verkstäder. 

Klostret förnekar stöd

Kritik mot besök från klostret i svenskkyrkliga församlingar uppmärksammades i Sundsvalls tidning redan våren 2023. Då handlade det om återkommande besök i Selångers församling. 

P4 Stockholm har varit i kontakt med St Elisabeth som förnekar att de stöder den ryska invasionen och säger att pengarna de samlar in går till bland annat måltider för behövande och äldreomsorg.