"En dag för ånger och försoning"
- Detta är en dag för ånger och försoning, sade LVF-ordförande Mark Hanson, och underströk att denna dag inte blivit av om inte representanter för snart sagt alla kyrkofamiljer varit på plats.
- Detta är en gemensam sak för oss alla. Låt oss stå upp i tystnad för att visa vår solidaritet, innan vi röstar om förslaget.
Sedan plenum enhälligt röstat för försoningen bröt applådskarorna fram.
- Jag börjar snart gråta, erkände ärkebiskop Babba från den Luherska kyrkan i Nigeria.
Han var inte ensam, också Mark Hanson var märkbart påverkad av stundens allvar. Först när han efter försoningsbönen fick motta ett ämbar för fottvagning, lättade stämningen lite.
- Vi lutheraner är nog inte så bra på det här med fotbad, men vi jobbar på det, skojade han, medan biskop Danisa Ndlovu från Mennoniternas världskonferens i Zimbabve talade över bibeltexten om att förlåta 7 x 70 gånger.
Sedan vandrade de närmare 1000 deltagarna gemensamt till gudstjänstsalen och den stora försoningsgudstjänsten, som leddes gemensamt av Mark S Hanson, LVF:s generalsekreterare Ishmael Noko, och Mennoniternas generalsekreterare Larry Miller.
Annika Ahlefelt
annika.ahlefelt@kyrkanstidning.se
Anabaptister och mennoniter
Anabaptismen är en protestantisk inriktning som uppstod under reformationen på 1500-talet. De förkastade barndop och förespråkade dop i medveten ålder, och ses som en föregångare till baptismen. De protesterade mot statskyrkosystemet och grundade en fri församling. De förföljdes, torterades och avrättades av lutheraner och katoliker, som menade att de var upprorsmakare och kättare.
Mennoniter är en anabaptistisk rörelse uppkallad efter ledaren Menno Simons. I dag är gruppen delad mellan olika inriktningar, de flesta konservativa. Församlingarna består av troendedöpta.
De flesta anabaptister och mennonister vägrar att använda vapen och att avlägga ed.
Fakta: Nationalencyklopedin

Senaste nytt från TT
> fler nyheter från TT- 22 maj kl 23:50 > Utrikes
- 22 maj kl 23:05 > Inrikes
- 22 maj kl 21:50 > Inrikes
- 22 maj kl 21:40 > Inrikes
- 22 maj kl 21:30 > Utrikes
- 22 maj kl 21:15 > Inrikes
- 22 maj kl 20:40 > Utrikes
- 22 maj kl 19:55 > Inrikes
- 22 maj kl 19:50 > Utrikes
- 22 maj kl 19:30 > Inrikes
Håll dig uppdaterad
Via RSS
Nyhetsdygnet
- 22 maj kl 15:13 > Inrikes
- 22 maj kl 13:20 > Inrikes
- 22 maj kl 13:19 > Inrikes
- 22 maj kl 13:16 > Inrikes
- 22 maj kl 11:29 > Utrikes
- 22 maj kl 9:44 > Inrikes
Topplistan
- 16 maj kl 11:18 > Inrikes
- 18 maj kl 11:50 > Inrikes
- 16 maj kl 11:09 > Inrikes
- 16 maj kl 6:00 >
- 21 maj kl 11:09 > Inrikes
- 16 maj kl 6:01 > Inrikes


Skriv ut




