Nyheter

"Ulla Karlsson hade fått stöd med annan argumentation"

Prästen Ulla Karlsson hade kunnat få mycket stöd för sin kritik av en Gud som kräver blodsoffer. Problemet är att hon argumenterade som om kyrkan inte alls behöver någon försoningslära. Det säger Sofia Camnerin, pastor i Svenska missionskyrkan och teologie doktor som forskar om kristen försoningsteologi.

Hon har analyserat den intensiva debatt som uppstod efter Ulla Karlssons båda artiklar i Kyrkans Tidning i våras (se Svensk Kyrkotidning nummer 23/11).

Ulla Karlsson ifrågasätter den så kallade objektiva försoningsläran, alltså föreställningen om att Gud behöver blidkas med ett offer för att komma på god fot med sin skapelse igen. Den kritiken har funnits inom kristen tradition åtminstone sedan 1100-talet, säger Sofia Camnerin. Ett känt exempel i Sverige är PP Waldenström, grundare av Svenska missionsförbundet. Diskussionen hade kunnat bli annorlunda om Ulla Karlsson tydligt anknutit till denna långa tradition och dessutom varit mer precis i sitt ärende, säger Sofia Camnerin.
 

–Hon hade kunnat få mycket stöd för sin kritik i sakfrågan att vilja göra upp med en sträng, våldskrävande Gud.

Men Ulla Karlssons kritik tycks gälla hela föreställningen om att världen på något sätt är fallen, trasig och att Gud behöver vara engagerad i ett helande och återupprättande, fortsätter Sofia Camnerin.

– Hon säger att skapelsen inte är fallen och att människan inte är syndig. Därför behövs ingen kristen försoningslära alls. Det är för mig problematiskt och det gör att de kraftiga reaktionerna blir förståeliga. 

– Försoningsbegreppet kan tolkas på många olika sätt. Ulla Karlsson verkar ha låst fast sig vid att offertanken är det enda sättet att förstå det. Kanske skulle ett fördjupat samtal med henne ge en annan bild. Hon pekar på många problematiska föreställningar som vi behöver fortsätta diskutera.


Teologen och debattören Annika Borg har vid flera tillfällen pekat på att Ulla Karlssons kritik mot en Gud som kräver offer inte är ny. Inte minst är den framträdande inom den moderna feministteologin. Annika Borg är förvånad över att Ulla Karlsson har fått stå så ensam i debatten, säger hon.
 
–För feministiskt inspirerade teologer har debatten inneburit ett gyllene tillfälle att aktualisera frågorna. Men de har varit tysta.

Anne-Louise Eriksson, forskningschef i Svenska kyrkan, tror att just för att kritiken

redan är så välkänd så har inte fler teologer känt sig manade att delta i debatten.

– Det kändes som att debatten slog in öppna dörrar. Det blev lite konstigt med den här kraftfulla attacken där det efterlystes något som många av oss sysslat med ganska länge, men kanske på ett mer nyanserat sätt.

– Men det är ingen tvekan om att det finns många präster inom Svenska kyrkan och pastorer i andra samfund, både kvinnor och män, som delar oron som Ulla Karlsson ger uttryck för.

Martin Larsson
08-199 34 56

Kommentera

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS