Nyheter

"Vi behöver ett välkänt namn för insamlingsarbetet"

Kommentera
Beslutet om namnändringen är inte förankrat hos fotfolket i församlingarna. Det anser Kjell Knutas, kyrkoherde i Skultorp församling, Skara stift.<br>

Beskedet om namnändringen gjorde honom förvånad. De signaler han fått genom församlingens internationella ombud är att Hela världen ska fortsätta vara det använda namnet.
- Vi satsar mycket tid, pengar och resurser på Hela världen i församlingarna. Men angående namnfrågan har det inte kommit någon remiss.
- Det känns som att internationella nämnden inte har förstått att Hela världen är en folkrörelse inom kyrkan, med väldigt många engagerade, säger Kjell Knutas.

Han uppfattar Hela världen som ett namn som församlingarna arbetat hårt för att marknadsföra, och som nu äntligen blivit ett myntat begrepp.
Kjell Knutas tycker också att det känns märkligt att låna in engelska ord till namnet på insamlingsarbetet i Sverige. Människor måste förstå, tycker han.

Han vill betona att det internationella samarbetet i Act alliance är välkommet.
- Men det är ju det globala ansiktet utåt. Här i Sverige behöver vi ett välkänt ansikte för insamlingsarbetet. Act alliance, det kommer jag få stå och förklara i fem år vad det är.
- Mitt förslag hade varit Hela världen – Svenska kyrkan Act alliance. Då hade man fått med ett svenskt namn och alla viktiga bitar men det hade ändå blivit kortare än förut.
 

FLER NYHETER

Senaste nytt från TT

> fler nyheter från TT

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Via RSS