Församlingsliv

Hemester ger skjuts åt pilgrimscenter

Selånger pilgrimscenter tar emot fler besökare nu jämfört med en vanlig sommar. ”Pandemin påverkar på olika sätt. Vi semestrar på hemmaplan, men längtan efter existentiella samtal och säkert umgänge har också ökat”, säger Helene Westerlind.

”Pilgrimscentret är så klart grundat i vår kristna tro, men vi visar även på annat som format oss. Avstamp tas i vad som mötte Olof Haraldsson när han år 1030 landsteg i Selånger,” berät
Publicerad

– Många är trötta på det digitala, man vill träffas på riktigt och här ges möjlighet till det. Vi människor har behov av gemenskap och att komma ur oss själva och ur vår egen miljö. Vi har stora ytor, både ute och inne, där unga och äldre kan sprida ut sig på ett coronasäkert vis.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP