Nyhet

Biskopen: Mitt stift saknas i kyrkostyrelsen

Platserna i kyrkostyrelsen fördelas utifrån nomineringsgruppernas väljarstöd, inte vilket stift som ledamöterna kommer ifrån. Nya kyrkostyrelsen saknar ordinarie ledamot från Lund. Det är en brist, tycker biskop Johan Tyrberg.

Sex av 13 stift finns representerade bland kyrkostyrelsens ordinarie ledamöter. Med ersättarna inräknat finns alla stift förutom Visby stift representerade.
Publicerad

– Det är inte bra om man glömmer bort att vi är en kyrka där representativiteten också har att göra med vår församling och stift, säger Johan Tyrberg, biskop i Lunds stift. 

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP