Församlingsliv

Hunden Saga är församlingspedagogens bästa vän

Efter lång erfarenhet av att arbeta med hundar inom LSS-verksamheten, blev det självklart för Cecilia Ranvide att ta med den sociala tjänstenhunden Saga till jobbet hon började arbeta som församlingspedagog.

Cecilia Ranvide
Cecilia Ranvide och Cavalier king charles spanieln Saga jobbar i team för att motivera barn som har svårigheter i skolan.
Publicerad

I Blentarps församling, Lunds stift, möter församlingspedagog Cecilia Ranvide barn som av olika anledningar inte orkar vara i skolan hela dagen. De kommer till församlingshemmet med en assistent eller lärare. Där får de träffa motivationshunden Saga.
– När man har en sådan här hund vill man att den skapar trygghet och lindrar oro. För de här barnen kommer från skolan där de är uppe i varv. De har kanske något med sig från dagen och behöver tagga ner lite, säger Cecilia Ranvide.
Saga, en hund av rasen Cavalier king charles spaniel på 3,5 år, är utbildad till social tjänstehund och har titeln motivationshund. Saga och Cecilia utbildades tillsammans som ett team av organisationen Djurkompetensen.
– Där arbetar Matilda Ström, som är diakoniassistent. Eftersom jag ville att min hund skulle kunna användas i diakonala uppgifter och församlingspedagogik var det bra att gå just där.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP