Nyhet
    20-tal pingstpastorer förlorar vigselrätt
    Trossamfundet Pingst tar över vigselrättsärendena från pingströrelsens vigselnämnd. Det leder till att ett tjugotal pastorer i fri-stående pingstförsamlingar förlorar sin juridiska vigselrätt.
    
        
 
                        
                        
                        
                        
                        
    
    
    Pingstförsamlingarnas vigselnämnd har i dag uppdraget att ansöka hos Kammarkollegiet om vigselrätt för pastorer. Nämnden har kunnat förmedla vigselrätt också till pastorer i församlingar som står utanför riksorganisationen Pingst – fria församlingar i samverkan (Pingst FFS).
Men eftersom många pingstförsamlingar också tillhör Trossamfundet Pingst har vigselnämnden och Kammarkollegiet kommit överens om att trossamfundet ska ta över vigselfrågorna.
Pelle Hörnmark, föreståndare för Pingst FFS, anser att modellen är otidsenlig och inte stämmer överens med dagens lagstiftning.
Överföringsprocessen pågår hos Kammarkollegiet, men eftersom Gemensam framtids vigselförrättare går igenom samma procedur, tar det tid.
– Kammarkollegiet har vädjat till oss om tålamod, säger Pelle Hörnmark.
Mellan 500 och 600 pingstpastorer kommer att få nya tillstånd. Ett tjugotal pastorer
i församlingar som inte vill tillhöra Trossamfundet Pingst förlorar sin vigselrätt i och med förändringen.
– Enda lösningen för församlingarna är att gå med i Trossamfundet Pingst, säger Pelle Hörnmark.
    
                        
    
        
                    
            
                Prenumerera på Kyrkans Tidning
                Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  - • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
                
                
                    KÖP