Församlingsliv
Utbildning för nya kyrkoherdar
Tre stift startar gemensamt en vidareutbildning för nytillträdda kyrkoherdar. Utbildningen inriktar sig framför allt mot två områden. Samarbete och strategiskt tänkande.
Det är Skara, Luleå och Uppsala stift som i samarbete med Svenska kyrkan på nationell nivå och Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation planerar för en ny vidareutbildning för kyrkoherdar.
Kyrkoherdarna ska ha arbetat ett - fem år för att vara behöriga.
- Det finns flera poänger med att samarbeta över stiftsgränserna, som enskilt stift blir till exempel underlaget ibland för litet för en utbildning, säger Thomas Nordin, en av de projektansvariga och stiftsadjunkt för ledarstöd, Uppsala stift.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP