Ingen tidsplan för ny musikkommitté

Kyrkomötet beslutade 2017 om bildandet av en kommitté bestående av ”sakkunniga musiker och teologer” med uppdraget att ”självständigt efter en öppen inbjudan välja ut och bearbeta musiken” i den nya handboken. Foto: Marcus Gustafsson
"Jag är väldigt glad att vi kunde komma överens", sa Posk:s ordförande Hans-Olof Andrén (t.v.) som omfamnar S-gruppledaren Jesper Eneroth efter kompromissuppgörelsen vid kyrkomötet 2017. Foto: Lennart Lundberg

En oberoende kommitté som ska arbeta vidare med kyrkohandbokens musik. Det beslutade kyrkomötet om 2017. Men ännu finns ingen tidsplan upprättad för arbetet.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration