Artificiell intelligens het etisk fråga i Almedalen

Fredrik Heintz, universitetslektor, Linköpings universitet, ärkebiskop Antje Jackelen, Joel Hellermark, vd, Sana Labs och Mathias Sundin, medgrundare Warp Institute, under Googles seminarium om AI och etik under Almedalsveckan. ⇥Foto: Kristoffer Morén

Hållbarhet, klimat och miljö är de största ämnena i Almedalen i år. Därnäst kommer digitaliseringen. Den fjärde industriella revolutionen intresserar teknikföretag och lärosäten. Samt biskopar i Svenska kyrkan.

eller

Provläs kyrkanstidning.se GRATIS!

Börja läsa nu!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

(Gäller t o m 1 maj 2020)