Nyhet

Artificiell intelligens het etisk fråga i Almedalen

Fredrik Heintz, universitetslektor, Linköpings universitet, ärkebiskop Antje Jackelen, Joel Hellermark, vd, Sana Labs och Mathias Sundin, medgrundare Warp Institute, under Googles seminarium om AI och etik under Almedalsveckan. ⇥Foto: Kristoffer Morén

Hållbarhet, klimat och miljö är de största ämnena i Almedalen i år. Därnäst kommer digitaliseringen. Den fjärde industriella revolutionen intresserar teknikföretag och lärosäten. Samt biskopar i Svenska kyrkan.

eller

För att läsa artiklar behöver du vara prenumerant på Kyrkans Tidning.

I prenumerationen ingår:

  • 46 nummer av Kyrkans Tidning, utgivning varje torsdag
  • Obegränsad tillgång till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidning som e-tidning redan på onsdagen
  • Nyhetsbrev, jobbannonser, debattsvep

Läs vidare