Bad på arbetstid - blev avskedad

Diskrimineringsanmälningar har ökat varje år de senaste fem åren. Förra året var det anmälningar om diskriminering som rör religion, tillsammans med anmälningar om könsöverskridande identitet, som stod för den största relativa ökningen. Foto: Fredrik Sandberg/TT och Casper Hedberg / TT

En anställd på en statlig myndighet fick sparken efter att ha gått undan för att be på arbetstid. Händelsen anmäldes till Diskrimineringsombudsmannen (DO) som nu inlett tillsyn. Anmälningar om tro och religion blir allt vanligare, visar DO:s årsredovisning. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration