Biskoparna reagerar: Det kan skada relationen mellan stat och kyrka

Det danska försvaret behöver med pengar, menar Danmarks regering och lösningen är att avskaffa bönedagen. Förslaget har inte tagit emot väl av danska folkekirken och dess biskopar. På bilden Vår frue kirke, Köpenhamn. Foto: Nikolai Linares/Scanpix DK/NTB, Ib Rasmussen/Wikimedia

Danmarks biskopar är upprörda över danska regeringens förslag om att avskaffa helgdagen bönedagen. Det kan skada relationen mellan kyrka och stat. De danska facken protesterar också och kräver folkomröstning. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Danmark Biskop