De får ta emot medalj av kungen

Ärkebiskop emerita teol dr Antje Jackelén

H.M. Konungens medalj i guld av 12:e storleken med serafimerordens band, nedtill H.M. Konungens medalj i silver av 8:e storleken (till vänster) och H.M. Konungens medalj i guld av 8:e storleken (till höger). Ärkebiskop emerita Antje Jackelén får medaljen i 12:e storleken med kedja.  Foto: Marcus Gustafsson och Alexis Daflos/Kungl. Hovstaterna

 

 

Kung Carl XVI Gustaf delar ut H.M. Konungens medalj och medaljen Litteris et Artibus till personer som gjort framstående insatser inom olika områden. Bland dem finns ärkebiskop emerita Antje Jackelén.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Kungligt