Nyhet

Denis Mukwege ger allt för kvinnorna

Doktor Denis Mukwege stod mitt i en operation när beskedet kom: du har fått Nobels fredspris! Läkaren med tillnamnet ”mannen som lagar kvinnor” får den 10 december ta emot priset för det arbete som sker vid Panzisjukhuset i Kongo-Kinshasa. Det som våld och övergrepp trasar sönder, helas vid sjukhuset. Med stöd från kyrkor och organisationer i Sverige.

Denis Mukwege hade kunnat vara en vanlig läkare, vid ett vanligt sjukhus – bägge finns det stort behov av i det fattiga Kongo-Kinshasa. Men de krig som har förstört mycket av det vanliga livet, förändrade framtiden för både Denis Mukwege och sjukhuset.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP