Nyhet
Forskning: Kristna blir lyckliga av julen
Julklappsstress och julskinkshets. Många känner sig olyckligare kring jul än resten av året. Men för den som tror på det heliga Jesusbarnet är det annorlunda, enligt en internationell undersökning som Umeå universitet har deltagit i.
– Det minskade välmåendet kan delvis förklaras med alla måsten kring jul och den tidspress och ekonomiska stress de skapar. Kristet religiösa verkar dock klara att balansera måstena bättre mot julens egentliga budskap, säger Filip Fors vid Sociologiska institutionen vid Umeå universitet i ett pressmeddelande.
Bli prenumerant för endast
Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.
KÖP