Fredrik Modéus: Ge plats för kvartersbutik och bibliotek i kyrkan

Kyrka och affär

Biskop Fredrik Modéus föreslår en lösning för kyrkorna som bland annat finns i Tyskland och England: att kyrkan kombineras med annan verksamhet som efterfrågas på landsbygden. Foto: Charlotte Granrot Frenberg och Claudio Bresciani / TT

Biskop Fredrik Modéus tror på att låta kyrkor rymma flera funktioner genom att dela på utrymmet med andra verksamheter. Han föreslår biblioteksfilial, sköterskemottagning eller kvartersbutik. Detta för att få råd att behålla kyrkorna på landet. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration