Dom stoppar församlingar i upphandling - men öppnar för framtida deltagande

Linde Bergslags församling, med sin diakonala verksamhet S:t Mary som diakon Anna Andersson ansvarar för, fick inte delta i Arbetsförmedlingens upphandling av arbetsintergrerande övningsplatser. Foto: Simon Rehnström/TT, Anna Andersson

Högsta förvaltningsdomstolen tillåter inte att församlingar deltar i en upphandling av övningsplatser för personer som är svårplacerade på arbetsmarknaden. Men samtidigt gör domen det möjligt för församlingar att delta i liknande upphandlingar framöver.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration