Kyrkan och kommunens långa tvist: Tillgänglighetsarbetet stoppas

Brågarps kyrka i Staffanstorp

"I och med att det är det kyrkorum som efterfrågas mest känner vi att det är besvärande med den bristande tillgängligheten", säger Henric Nilson, kyrkoherde i St: Staffans församling. Foto: Wikimedia och Eleonor Möller

Brågarps kyrka i Staffanstorp är den mest populära i S:t Staffans församling. Att göra den mer tillgänglig för fler besökare känns därför givet. Men kommunen säger nej med hänvisning till att man vill säkra det kulturhistoriska. Nu har tvisten pågått i flera år.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Renovering