Nyhet

Lutherska världsförbundet ger bidrag till ungas klimataktioner

Nu kan du få stöd för det där klimatprojektet du har gått och tänkt på. Det är Lutheranska världsförbundet, LWF, som vill uppmuntra unga vuxna att starta småskaliga klimatprojekt genom att bidra med pengar.

Klimaträttvisa för generationerna hoppas Lutherska världsförbundet på genom att ge pengar till unga med goda klimatidéer.
Publicerad

”Projektet siktar på att förbereda unga människor på att möta ett förändrat klimat genom att öka deras miljömedvetenhet. Dessutom uppmuntrar det till handlingar för klimatet, som förvaltare för Guds skapelse, och att anpassa sig till ett hållbart levnadssätt”, säger Stephanie Joy Abnasan från Lutheran Church i Filippinerna på projektets webbsida.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP