Nyhet

Morgonkollen fredag

På Gotland pågår just nu årets orgeldagar. 93 romer utvisades i går från Frankrike trots omvärldens protester mot landets behandling av mionoritetsgruppen. Integrationsminister Nyamko Sabunis medarbetare har kritiserats för ett blogginlägg om islam, och har nu polisanmälts. De här nyheterna har rapporterats det senaste dygnet.

De senaste dagarna har flera medier uppmärksammat att integrationsminister Nyamko Sabunis medarbetare, tjänstemannen Henrik Emilsson gjort olämpliga uttalanden om islam på sin blogg. Det kritiserade inlägget är från 2008. Där står att ”islam är som nazism eller kommunism – det finns inga goda utövare, bara förvirrade eller onda.” Aftonbladet skrev i går att Emilsson i fortsättningen inte kommer att arbeta med uppgifter som kan vara politiskt laddade. Samtidigt skriver Expressen att han polisanmälts för hets mot folkgrupp. Det ska vara Sveriges unga muslimer som anmält honom, och de förklarar att de vill motverka den normalisering som skett av att prata om muslimer på ett negativt sätt.

Frankrike har fått kritik den senaste tiden för behandlingen av landets romer. I går utvisades 93 romer från landet, de första av 700 som ska utvisas under augusti. Ett flygplan tog dem till Rumänien. Eftersom romerna är EU-medborgare har de egentligen rätt att stanna i Frankrike, men president Sarkozy tar fasta på den lag som säger att ett arbetstillstånd behövs efter tre månader för att få stanna, rapporterar Ekot. 300 romska läger ska rivas, har regeringen bestämt.

På Gotland pågår just nu Gotlands orgeldagar. Två orgelmässor och sex konserter hålls under fem dagar. I dag hålls en lunchkonsert i Bunge kyrka och ikväll fyller musiken domkyrkan. På söndag avslutas veckan med orgelhögmässa och kvällskonsert, också i domkyrkan. Sedan tidigare har orgeldagarna traditionen att bjuda in organister från länderna runt östersjön, och i år medverkar Kristel Aer från Tallinn. Hela Gotland berättar mer.

Detta är en låst artikel.

Prenumerera på Kyrkans Tidning

Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
  • • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz

Ord pris 125 kr/mån

KÖP