”Rökpelaren från tornen var så nära ondska man kan komma”

”Efter attacken utstrålade människorna på gatorna en känsla av försoning. Blodtörsten efteråt kom från annat håll”, säger Lars Gustafsson. Foto: Chao Soi Cheong/TT/AP

Tisdagen den 11 september 2001 hade sjömanspräst Lars Gustafsson i New York sin lediga dag. Han stod och kokade te på morgonen när han blev uppringd av Radio Örebro. Visste han att World Trade Center brann? Det kom ett bli en dag som han för alltid bär med sig. I dag arbetar han som präst, psykoterapeut och ledarskapskonsult i Örebro.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration