Så kan kyrkan möta de sörjande och chockade efter skjutningarna

Beatrice Lönnqvist

Beatrice Lönnqvist, kyrkoherde i Botkyrka församling, säger att det inte är en första åtgärd att öppna kyrkan om något hänt, i stället går församlingens diakoner ut. Foto: Marcus Gustafsson och Fredrik Sandberg/TT

Många församlingar öppnar kyrkan och är på plats bland de sörjande efter en dödskjutning. Men i vissa områden är kyrkan inte en naturlig samlingsplats: ”Så fort vi får höra att något hänt går vi ut”, säger Beatrice Lönnqvist, kyrkoherde i Botkyrka.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration

Taggar:

Brottslighet