Nyhet
Storbråket: ”Prästen ska avgå! Dåligt ledarskap!”
Kyrkorådet i Spekeröd-Ucklums församling har röstat för att göra sig av med kyrkoherde Fredrik Sidenvall. Det finns inte längre något förtroende för honom, menar majoriteten. Men inte alla håller med.
Konflikten i Spekeröd-Ucklums församling är infekterad. För några veckor sedan sattes det upp skyltar i bygden med texten ”Prästen ska avgå! Dåligt ledarskap!”.
Wikimedia
Det var på ett extrainkallat kyrkorådsmöte i december som frågan om förtroendet för kyrkoherde Fredrik Sidenvall lyftes. Sex av åtta ledamöter, däribland ordföranden, röstade för att man inte längre hade något förtroende för honom och att en process om att ”skilja honom från tjänsten” skulle inledas omgående. Två ledamöter reserverade sig mot beslutet.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP