Nyhet

Svensk kyrkomusiker: AI-musik har en plats i kyrkan

I USA toppar en AI-artist kristna topplistor. Även i Svenska kyrkan gör AI-musik sitt intåg, en utveckling som kyrkomusikern Marcus Johansson välkomnar.

Solomon Ray, en AI-genererad artist vars musik är AI-genererad, har skapat debatt bland kristna artister i USA om användningen av AI.
Solomon Ray, en AI-genererad artist vars musik är AI-genererad, har skapat debatt bland kristna artister i USA om användningen av AI.
Publicerad

Solomon Ray låter och ser ut som en soulsångare. Från ingenstans har hans singlar fått stort genomslag, med flera hundratusen lyssningar, och har till och med toppat Itunes lista över kristna album.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

Två månader för 29 kr
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt i sex månader
Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 130 kr/mån.

KÖP