Nyhet

Svenska kyrkan uppmärksammar nya sociala metoder

Genom diakonin har Svenska kyrkan kunskaper inom det sociala området och tillsammans med andra aktörer är kyrkan med och tar fram nya metoder för att kunna möta sociala behov bättre. Nu sprids idéer som samlats i ett tvåårigt projekt.

"För att hitta områden där det finns glapp i samhällssystemen är Svenska kyrkan ofta en bra bas att jobba ifrån", säger Cecilia Nahnfeldt.
Publicerad

– Vi har sett att det finns många bra idéer på samarbeten och social innovation lokalt i församlingar och pastorat, men det finns inga bra system för att stabilisera och sprida dem, säger Cecilia Nahnfeldt, docent och senior forskare inom Svenska kyrkan, som arbetat med tidningen.

Du behöver en prenumeration för att kunna läsa den här artikeln.

Bli prenumerant för endast

49 kr för 3 mån
får du läsa den här artikeln och allt annat på kyrkanstidning.se.
Därefter 50% i rabatt
i ett halvår. Avsluta när du vill.
Som digital prenumerant får du eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se med e-tidning, temabilagor, nyhetsbrev, poddar, platsannonser mm. Ord pris 125 kr/mån.

KÖP