"The two popes" visas på svensk bio

Jonathan Pryce och Anthony Hopkins i filmen "The two popes". Pressbild. Foto: Peter Mountain

Anthony Hopkins och Jonathan Pryce spelar huvudrollerna i filmen "The two popes" som Netflix köpt rättigheterna till. Nu blir det dock möjligt att se den även på bio i utvalda städer. Svensk biografpremiär blir den 13 december.

Malmö, Borås, Båstad, Gävle, Helsingborg, Lund, Västerås, Stockholm och Göteborg är klara, men fler städer kan komma att läggas till listan, meddelar Scanbox Entertainment som distribuerar filmen till de svenska biograferna.

Filmen handlar om en historisk vändpunkt för den katolska kyrkan. Den utspelar sig 2012 när den argentinske kardinalen Bergoglio ber påve Benedikt XVI om att få lämna sin post.

Påven väljer i stället att kalla kardinalen till sig, väl medveten om att Bergoglio är en av hans mest skoningslösa kritiker. Filmens har premiär hos strömningsjätten den 20 december.

TT