Slutsatsen: De bör avgå efter Fredrik Sidenvall-konflikten

Fredrik Sidenvall

Göteborgs stift avslutade på onsdagen sin specialvisitation i Spekeröd-Ucklums församling. Visitationen inleddes den 17 januari efter det att kyrkoherde Fredrik Sidenvall fått lämna sin tjänst. På bilden syns Spekeröds kyrka. Foto: Ulf Klingström/Wikimedia/Kristin Lidell

"Kyrkoherde och kyrkorådets ordförande i Spekeröd-Ucklums församling bör ställa sina platser till förfogande". Det säger Göteborgs stift efter sin specialvisitation i församlingen som kyrkoherde Fredrik Sidenvall hastigt fick lämna i februari. 

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration