"Många utsatta människor kommer att drabbas av ett sänkt bistånd"

 Act Svenska kyrkans chef Erik Lysén

"Det är länder där Act Svenska kyrkan har stort och omfattande samarbete och där många utsatta människor kommer att drabbas av ett sänkt bistånd", säger Act Svenska kyrkans chef Erik Lysén.  Foto: Marcus Gustafsson

Erik Lysén, chef för Act Svenska kyrkan, är kritisk till hur lång tid det tog att få till ett möte med biståndsminister. Kunskapen hos civilsamhällesorganisationer har inte tagits till vara när regeringen har gjort stora förändringar i biståndspolitiken, menar Erik Lysén.  

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration