Därför startade han namninsamling för att få bort kyrkoherden

Fredrik Sidenvall

Roger Hansson med namnlistan. Till Kyrkans Tidning säger han att "bygden" varit medveten om vissa problem i församlingen sedan i höstas, men att det var när en protestskylt sattes upp i samhället som situationen eskalerade. Foto: Ulf Klingström/Wikimedia, Alice Lundberg/Sveriges Radio och Wikimedia

Församlingsbon Roger Hansson startade namninsamlingen som krävde kyrkoherden i Spekeröd-Ucklums församlings avgång. Han är bland annat kritisk mot att den nu avsatte kyrkoherde Fredrik Sidenvall ville förändra församlingens populära julkonsert.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration