Här tar kyrkans personal emot dem som har köpt sex

Kast

Ett ökat porranvändade där gränserna förskjuts är ofta orsaken till att människor köper sex menar Lisa Krogdal, diakon och terapeut hos KAST som drivs bland annat av Karlstads pastorat.   Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX NORGE och Tomas Oneborg/TT

I Karlstad har Svenska kyrkan som personal arbetar inom Kast – en samtalsverksamhet som vänder sig till dem som har köpt sex.  "Det här är existentiella frågor om skam, människosyn och relationer", säger Lisa Krogdal som är terapeut och diakon.

eller

Prenumerera!

 

I erbjudandet ingår:

  • Inlogg till kyrkanstidning.se
  • Kyrkans Tidnings pappersupplaga som e-tidning
  • Stort arkiv med tusentals artiklar
  • E-tidningsarkivet med alla tidningar sedan 2009
  • Idé och inspiration