Nyhet
Sparförslaget i Lunds pastorat: Så många tjänster kan försvinna
Femton tjänster, främst präst- och diakontjänster, kan försvinna i Lunds pastorat på grund av besparingar. "Vi måste gå i takt med vår ekonomi, vare sig vi vill eller inte", säger domprost Niclas Blåder.
-Vi vill kunna göra ett bra arbeta även i framtiden, säger domprost Niclas Blåder i Lunds pastorat om förslagen på besparingar.. Marcus Gustafsson
Förslaget på besparingar i Lunds pastorat är överlämnat från kyrkorådet till kyrkofullmäktige som tar beslut 13 november. Av de tjänster som kan försvinna är 4,25 prästtjänster och 4,5 diakontjänster.
–Vi tappar cirka en procent av våra kyrkotillhöriga varje år, ungefär samma som övriga Svenska kyrkan, säger Niclas Blåder domprost i Lunds pastorat. Han påpekar att det inte är en akut kris som ligger bakom besparingsförslaget.
Prenumerera på Kyrkans Tidning
Tre månader för 49 kr
Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill.
- • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
- • E-tidning - papperstidningen i digital form
- • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz
Ord pris 125 kr/mån
KÖP