PREMIÄR: Nu släpper vi Biskopspodden!

En stark Gudsupplevelse under en ensam promenad fick honom att helt lägga om sitt liv. Det berättar biskop Esbjörn Hagberg i Biskopspodden. I morgon, onsdag, släpper vi första avsnittet – Missa inte våra närgångna intervjuer med Svenska kyrkans biskopar!

Hur ber en biskop? Hur kom biskopen  till tro? Vad tror biskopen som själv drabbats av djupaste personlig sorg? 

Kyrkans Tidning har rest i biskopsland och samtalat om trosfrågor med biskoparna. Resultatet blev webbradio-serien Biskopspodden, som har sin premiär här på kyrkanstidning.se i morgon klockan 9.

I Biskopspodden berättar biskoparna om sin egen tro och sina tvivel, om hur de ber och om hur de kan vara till hjälp för andra som söker en mening med livet. Samtalen i podden leds av Barbro Matzols, reporter på Kyrkans Tidning.

I premiäravsnittet möter vi Esbjörn Hagberg, biskop i Karlstad. 

 

 

 

 

 

 

Senaste artiklar