De senaste åren har vi sett en våg av religionskritik. Enbart engelsmannen Rickard Dawkins bok Illusionen om Gud lär ha sålt i 18 miljoner exemplar. Sam Harris och Christopher Hitchens är andra religionskritiska författare som fått stort genomslag. I somras genomförde förbundet Humanisterna en affischkampanj efter engelsk förebild på temat ”Gud finns nog inte…”

Våg av religionskritik. Förbundet Humanisternas affischkampanj och författarna Richard Dawkins (övre bilden) och Christopher Hitchens har alla fått stort genomslag.
Foto: Therésia Erneborg och Scanpix
Maria Schottenius, kulturchef på Dagens Nyheter, efterlyser en mer prövande hållning.
– Det är väldigt tråkigt med prestige, när den går in går fantasin ut.
Hon är knappast ensam i sin längtan efter ett mer nyanserat samtal. När tonläget skruvas upp blir religionskritiken ibland både svepande och obehaglig. I synnerhet när religionen eller den troende utmålas som farlig. Vilket väcker en motfråga. Farlig för vem?
I Sverige har många reagerat mot den här förenklade kritiken. Men Keith Ward, brittisk religionsfilosof och författare menar att i Storbritannien har bilden av den farliga religionen etsat sig fast.
– En majoritet i brittiska media anser att religion inte ska tolereras.
Keith Wards förhoppning är att folk till sist tröttnar på en ensidigt negativ bild. Förmodligen har han rätt. Men också i Sverige finns risk för en schablonartad bild av religion i media.
Samma tendens visar analysen av svenska dagstidningar som gjorts vid Göteborgs universitet (sidan 2–3). Svenska kyrkan framställs som trevlig och harmlös. Medan islam ofta förknippas med krig och terrorism. Nästan hälften av alla artiklar där religion framställs negativt är kopplade till islam eller muslimer.
Lyssna
Seminariet Den farliga religionen? arrangerades av Sigtunastiftelsen i samarbete med tidskriften NOD och Cordia.
Lyssna till det svslutande samtalet ”Hur ser en intellektuellt hederlig religionskritik ut idag?” med Mohammed Muslim Eneborg, imam och utbildningssamordnare, Maria Schottenius, kulturchef på Dagens Nyheter, religionsfilosof Ulf Jonsson och religionsfilosof Elena Namli.
Moderator är förläggare Lars Hillås.
Klicka här >>
För kyrkor och andra samfund handlar det om att våga vara öppna för kritik, inte minst från de egna leden. Att den kan vara både skarp och välformulerad visar seminariet i Sigtuna. Imam Muhammed Muslim Enberg är en av dem som efterlyser större öppenhet för självkritik.
– Från muslimskt perspektiv är det bara att begråta att det kritiska perspektivet allt mer börjat lysa med sin frånvaro. Eftersom det funnits där tidigare.
Samtidigt konstaterar han att det är svårt att orka hålla sig med en redbar inre kritik, när man är upptagen med att försvara sig mot angrepp utifrån.
Kanske är det en av de viktigaste slutsatserna. En alltför grovhuggen religionskritik utifrån riskerar att missa sitt mål därför att ingen känner igen sig. Den starkaste sprängkraften kommer istället inifrån. Från de som kan sin religion och sin tro.
Men det förutsätter att de kritiska rösterna släpps fram. Även när det skaver och är obekvämt.
Dag Tuvelius
LÄGG TILL NY KOMMENTAR